Reklamy sem!
Spřátelíš? zde
Máte na mě nějakou otázku? tak piště zde
Recenze blogů aneb jak moc se mi líbí váš blog ZDE

Vznik blogu: 28. července 2013 v 17:08

Halloweenská pověst

30. října 2013 v 16:18 | Skipper |  Co se nevešlo
Našla jsem vám na googlu pověst o Halloweenu
Z čeho vlastně vychází Halloween? Jistě si dnes všichni pod tímto názvem představíme slavnosti na konci října, kdy převážně v anglicky mluvících zemích, jako je Amerika, Británie, Irsko a jiné, představíme vydlabané dýně do různých podob a děti, oblečené v kostýmech, obcházející domy, které koledují. Pořádají se různé karnevaly, zapalují ohně. Je to vlastně jistá obdoba dne čarodějnic, který se slaví i u nás....
Více v celém článku


Ovšem Halloween má svou historii.
Helloween má své kořeny už v pohanských dobách a pokračuje i v dnešní době formou modloslužeb, když se vzdává úcta satanu jako andělu smrti. Počátek slavení tohoto svátku je ještě před založením Církve Kristovy. Vzniklo to mezi starokeltskými kmeny v dnešním Irsku, Británii a severní francii. Pohané věřily, že fyzický život začíná jeho zánikem. Proto také slavily svátek roku na podzim, z jednatřicátého října na první listopad. V tu dobu, podle jejich představ začalo období chladu, tmy, rozpadu a smrti.
Keltové uctívaly božstvo Samhaina, což je ve volném překladu konec léta a slaví se právě v tyto dny, jako dnešní Helloween. Keltové věřily, že božstvo Samhaina, je kdosi, komu záleží na tom, aby přišla smrt. S tímto dnem bylo spjato hned několik pověr a zvyků, které z pravoslavného pohledu nejsou nazvány jinak, než démonské. V předvečer slavení nového roku, podle druidů keltského náboženství, národ hasil všechny ohně, krby a svícny. Večer byl zapálen ohromný oheň z dubového dřeva, neboť dub považovali za posvátný strom. Na tomto ohni byly spalovány obětované plody, zvířata a někdy i lidské oběti, jimiž se snažili získat náklonnost Samhaina. Věřili přitom, že Samhain v tento den dovoluje duším mrtvých navracet se domů. A právě odtud vznikl zvyk táboření v temnotě, maskách a kostýmech zobrazujících přízraky, přeludy, příšery, vědmy, démony a všemožné ohavnosti. Neboť živí se dostávali do blízkosti mrtvých a kontaktovali se s nimi pomocí magických aktů, napodobujíce chování mrtvých.
Z pohledu pravoslavných křesťanů, není možné se takovýchto svátků účastnit. Berou to potom jako zradu, odmítnutí boha a svaté víry.
Je třeba se také zdržovat praktik "Jack-O-Lanterns" (lucerny z dýní), neboť i tyto pocházejí z již dříve vzpomenutého keltského obřadu obětního ohně. V USA se pro to užívá tykve, která se v dávných časech užívala k přenesení tohoto ohně domů a tato "lampa" zůstala hořet po celou noc. Starokeltský obřad v souvislosti s tímto svátkem byl spojený též s věštěním a předpověďmi. Po dohoření ohně z obětní vatry předpovídali pohanští žreci z pozůstatků obětí, co očekává lid v následujícím roce.
A od těch dob zůstává noc Halloweenu navždy nocí všemožných kouzel, čar, věštění, magických - tajuplných her a později ve středověku je to všechno využíváno k černé magii a sloužení satanu. V dnešní době takzvaná "satanova církev" oficiálně vyhlásila tento den za svůj svátek, který má být podle jejich plánů využit tak, aby o satanu vydával svědectví.
Myslím, že i tyto země, jako je USA, Británie, Irsko a jiné, již dnes, převážně mladí lidé, ani netuší jak vlastně tento svátek vznikl. Vypadá to hezky, když člověk vidí maškarní průvod a dnes je to spíše jen tradice,k terá se udržela po celá staletí. Tento svátek dnes již slaví všichni, pohané i křesťané.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ♥ LagoonaBlue ♥ ♥ LagoonaBlue ♥ | Web | 30. října 2013 v 16:27 | Reagovat

Zajímavé :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama